Några referensobjekt, konsulter och återförsäljare.

Miljöanpassade färgborttagningsmedel, rengöringsmedel, ytskydd, säkerhet           

            
                                                                          

Takcare.se är stolta över att presentera några av sina referensobjekt och samarbetspartners med färgborttagning via ES och ES-metoden, inför ommålning: 

Residenset, Kristianstad

Regeringsbyggnaderna, Statens fastighetsverk, ytor inne-och ute pågår sedan många år.

Skansen, olika fastigheter sedan flera år, i deras egen och andras regi.

Östermalmshallen Stockholm, hela inredningens träsnickerier.

Stockholms Slott, pågår inne sedan många år.

Sagerska Huset, Statsministerns bostad

Harpsund, Statsministerns rekreationsbostad
Utrikesdepartementet, bronsstatyer på taket.
Rosenbad, hörsalen
Kungliga Operan
KTH, Kungliga Tekniska Högskolan

Gustaf Vasa Kyrka

Trädgårdsvillan, Frescati Hage

Riddarholmskyrkan

Djurö Kyrka

Möja Kyrka

Hedvig Eleonora Kyrka

Stora Finnstugan

Nobelhuset

Högskolan i Gävle

Stockholms Målerikonservering AB
Ersta Kyrka
Finska Kyrkan, Gamla Stan
Blockhusringen 20, Djurgården
Axel Oxenstiernas palats
Boneaus palats
Tyresö Slott

Sturehofs Slott, Norra Flygeln
Försvarets Materielverk, FMV
Östasiatiska Museet
Lilla Hasselbacken
Riksbyggen
Tumba Bruk
Drottningholms Slott
Bolinderska Palatset
Adelcrantzska palatset
Kammarrättens Hus
Valdemarsudde, flera år
Skandiateatern

Råneå kyrka
Sofia Kyrka, ett par år
Sundbybergs Kyrka
Skeppet( Hasse och Tage)
Psykologiska Institutionen
Stockholms Universitet
Uppsala Universitet
Herrängens Gård

Casinot, Sundsvall

Nyckelvikens Herrgård, Nacka
Norra Latin

Södra Latin

Nya Elementar

Kungsholmens gymnasium,

Aspuddens Skola

Västbergaskolan

Östra Real etc.

fönsterkarmar på skolor kontinuerligt, sommar som vinter.


Många bostadsrättsföreningar, privata villor, inne och ute, väggar
etc.
Samt ytterligare många K-märkta fastigheter, många plåttak och plåtfasader både internationellt och här hemma från Korpilomboli till Falsterbo.

Ägare till kulturfastigheter och även hotellkedjor.

———————————————————–

Några samarbetspartners:

Roof and climbing support ROOFAC AB, info@roofac.se

Stefan Bäckström, 070 2606349

054-524511
     

Engwall & Claesson AB, Björn Olsen 070-2159933, bjorn.olsen@eoc.se  http://www.eoc.se/

Wibo Färg AB, info@wibofarg.se, Aröds Industriväg 17-19, 422 43  Hisings Backa, www.wibofarg.se,  Dan Hansen, 031-238260

Ottosson Färgmakeri AB, Lillegårdsvägen 14, 24770  Genarp, 040482574, www.ottossonfarg.com  info@ottossonfarg.com, Gunnar Ottosson

———————————————————–

Målerikonsulter:

Kjell Wiklund, Kjell Målerikonsult i Vejbystrand AB, 0704920321, ,kjell.wiklund17@gmail.com

Peter Linusson, 076-8186020, peter.linusson@byggrevision.nu, Byggrevision i Stokholm AB, Norrtälje

Anders Isle´n  070 2078831, mpkandersislen@telia.comMellansvenska Plåtkonsult AB, 27356  Brösarp


Börje Larsson, 070-3280019 A-C Konsult, a-c.konsult@comhem.se

Börje Tjärnberg, Målerikonsult B Tjärnberg AB, 070 6676017, borjet@telia.com,

http://malerikonsulten.com/referenser.htmlClaes Gozzi Målerikonsult AB,  claes.gozzi@telia.com,  0703-268090

Michael Brantsjö, 070 5566227, 08-6416227, brantsjo-konsult@tele2.se

Jens Berkler, Berkler Konsult Måleri& Fönster, info@berklerkonsult.se

Christer Östlund, 073 2537722, Måleritjänster i Uppsala AB, maleritjanster@telia.com

Bengt Häger, 072 3253839, hager.bengt@gmail.com, AB Bengt Hägers firma


Per “Pelle“ Andersson, Byggnadsverket, 070 8816200, per.andersson@byggnadsverket.se, www.byggnadsverket.se

Målerikonsult Eije Egarp, Tyskbagargatan 10, 11443 Stockholm , Tel: 0707-927502,   eije.egarp@tele2.se

Nordkonsult.com, Per Nord 0761-442500, per@nordkonsult.com

Knut Åkesson, knut@ecs-teknik.se, www.ecs-teknik.se, ECS-Teknik AB, www.ecs-teknik.se  Tel: 0226 680 88, fax: 0226-680 90, e-post: ecs@ecs-teknik.se


Anders EK, Målarmästare, anders-ek@spray.se, anders-ek@punkt.se, Anders Ek 0706- 257978, 011 102702

 Lars Wigren Målerikonsult, St Norregatan 14, 272 31 Simrishamn, 070 5405818,lars@wigrensmaleri.se

Målerikonsult Herbert Sandner, 070-7551390, Nätverket för Byggnadsvård i Västmanland, info@byggnadsvardvastmanland.se, 0704-326786

Sten Jönsson, Wihlborg Byggledning AB, Ljungsätersvägen 51,236 41  Höllviken, 040 457822, 070 4912470, byggledning@telia.com

Per Andersson, Per Andersson Konsult & Måleri AB, perandersson.konsult@tele2.se

070-7502052


Björn Bidestedt, Plåtkonsult i Kungälv AB, bjorn.pikab@gmail.com, 0705-234700


Kjell Jacobson, Jacobson Consulting & Care AB,  kjell@malerikonsult.se , 0705-       745050, www.malerikonsult.se


Eric Nyholm, hebekonsulter@tele2.se,  Hebekonsulter,  0705883734


Ronny Granquist, ronny@mtb.nu, Måleritekniska Byrån, Uppsala, 018-127970

Kalle Svenberg, 070-2481258 eller 076-8935762  K.Svenberg Bygg Golv Målerikonsult


Kjell Karlsson Entreprenader, karlssonentr@telia.com, 070 4163215.

Samt ägare till kulturfastigheter och även hotellkedjor,

samt ytterligare många K-märkta fastigheter, många plåttak och plåtfasader både internationellt tex. Österrike och här hemma från Korpilombilo till Falsterbo.

———————————————————–

Några kunders telefonnummer, epost, etc.:


Briljant Måleri i Sverige AB, Atlasgatan 13, 80286 Gävle 

Fredrik Köie  070-6270086, info@briljant-maleri.se


Folkes Bygg & Byggnadsvård, Byggnadsvårdsbutik 08-16

Bössebacken Gubbalyckan 2187, 289 50 Hanaskog

Vd, David Carlsson 0769 49 00 33, www.folkesbygg.se


Stoby Måleri AB, Peter Olsson peter.olsson@stoby.se

070 992 8535,  Okvägen 6, 281 51  Hässleholm


Baracus AB, Askersundsgatan 12

124 67 Bandhagen mobil nr Dariusz Jany, 0762 666 719 info@baracus.se

Åhmans Måleri AB, Industrigatan 9, 582 77 Linköping Hans Johansson 070-316 6986, 013-356591 , hans@ahmans.net tfn: 013-356590,

info@ahmans.net

Ny-byggarna i Färjestaden AB, Industrigatan 1,386 32  Färjestaden

0485-30575, bjorn@ny-byggarna.se mobil nr 070 9107233

Myskje Måleri AB Box 843820 26, Marmaverken Thomas Jansson 070 7547530

myskjemaleri@hotmail.com

AB Carléns Måleri, Scheffersgatan 8,112 58 Stockholm

mattias@carlensmaleri.com, Mattias Genlott , 0708-430 200

Kallhälls Måleri AB596 93 Skänninge, Henrik Schuldt 0707512055, henrik@kallhallsmaleri.se

B.R.A. Kulturmåleri, 891 50  Örnsköldsvik Björn Andersson bjorn@kulturmaleri.se, bjorn.a3@gmail.com., 070 6925486

Smålands Måleri AB, Värnamo, Roger Ljungberg, roger@ljungmal.se

070 6985054

Nilssons Måleri, 070-5692828  Stefan Nilsson, www.nilssonsmaleri-maleri.se, nilssonsmaleri@live.se Västerås

Håkansson, A. Måleri AB, 0709 546493,

Gränna streckpensel@telia.com

Henrikssons Måleri & Rostskydd i Kristianstad AB, Åhus, maleri@live.se

Magnus Henriksson 0705-536564

RC Måleri AB, Jörgen Cederwald, 0708-985 999

rc.maleri@telia.com, Emma Wihlborg, emma.wihlborg@rcmaleri.se Mobil: 0705-290610 Tel: 040-191577

Bekim Bujupi 0708462292, info@bygg-maleri.se, Kristianstad Bygg & Måleri AB.
www.schoonsmaleri.se, Schööns Måleri AB, hakan@schoonsmaleri.se Schööns Måleri AB Vxl: 040-180035

Dennis Pajala, 073 5741107, dennis@sporrongkonsult.se, Sporrongs Måleri & Snickeri
a-c.konsult@comhem.se, A-C Konsult HB, Börje Larsson, 070-3280019,
www.linoljemalarna.se, Linoljemålarna i Sigtuna AB
greger@hgruppen.se , Hagströms Gruppen, Greger Hagström, 070 7896675
urban.carlberg@nfmaleri.se , NF Måleri AB, Urban Carlberg 072 7000944

dennis.wassen@gmail.com  , Stockholms Fönsterrenoveringar, Dennis Wassén, 076 6239390
martin.viklander@bruskemaleri.se , Bruske Måleri Fönsterrenovering AB, Martin Viklander, 070 2254689
info@briljant-maleri.se, Briljant Måleri i Sverige AB, Fredrik Köie  070-6270086
kenneth@tumbaglas.se, www.tumbaglas.se, Tumba Glas & Fönsterrenovering AB Kenneth Andersson, 0708-290356
u.backehed@telia.com , Specialistmålarna AB, Urban Bäckehed, 070 5150689
rvfasad@hotmail.com  Raino Rahantalo 070-7173048, Toni 070-7387825
leif@cityglas.se, Leif ”Leffe” Bruzelius 070-7604757
magenta.markku@telia.com, Magenta Måleri AB, Markku Siitonen,  070 8993491
fredrik.hagstrom@alviksmaleri.se, Alviks Måleri I Uppsala AB, VD Fredrik Hagström 018 302054, 070 5534142
nicklas.jonsson@ekofasad.se, Eko Fasad AB, VD Nicklas Jonsson, 070 6061090
alex@adbasic.se   Alexander 072-2523377
dannebergman@gmail.com  Daniel Bergman , 070-9119632
info@malericompaniet.se Ronny  Hägglund 070-7300659
info@penselkompaniet.se Oscar Pinones Ara, 072-8729691
info@saneringstjanst.se, Hans Lindgren  070-2098029
——————————————————————————————————————–
lars.sandberg@larsson-ornmark.sewww.larsson-ornmark.se
Larsson & Örnmark Målerifirma AB, arbetschef/ledare Lars Sandberg, 070-5282855

——————————————————————————————————————–
Garago Entreprenad AB, Charles Hansson, 072 3030742, info@garago.se
info@tfstra.se, Träfönsterspecialisten AB, www.sfstra.se , Esbjörn Hallgren, 0733-581071
Måleri Lundquist, AB Depåvägen 10, 973 47 Luleå, Tel 0920-201840, robert@malerilundquist.se, jorgen@malerilundquist.se
Direkt Entreprenad & Måleri KB, Leif Abbasi 073- 5143320
info@mmbyggservice.se
MMBygg Fönsterrenovering AB, Mariusz Solarz,073 960 11 82
Wärngrens Måleri i Uppsala AB, Uppsala; Stefan Wärngren, 018137028, info@warngrensmaleri.se


Applikator Måleri Aktiebolag, Tel nr: 08-98 52 50 Martin Lind, 0739-84 46 43 info@applikatormaleri.se, http://www.applikatormaleri.se/kontakt/

Kalle Svenberg, 070-2481258 eller 076-8935762  K.Svenberg Bygg Golv Målerikonsult

 Tveka inte att kontakta oss för fler referenser och mer information !

———————————————————–

Några kunniga återförsäljare av bl.a. ES produkterna med ES- och ESS – metoden:

———————————————————————————————————————————————————————–

Skåne

Folkes Bygg & Byggnadsvård i Hanaskog AB

Byggnadsvårdsbutik 08-16
Bössebacken Gubbalyckan 2187
289 50 Hanaskog

044-63677

info@folkesbygg.se

———————————————————————————————————————————————————————–

Färgprodukter Plym & Co AB

Sporregatan 11

213 77 MALMÖ

040-224060

www.fargprodukter.se

Torgny Håkansson, 040-354076, torgny.hakansson@fargprodukter.se

———————————————————————————————————————————————————————–


Färg & Tapet i Helsingborg AB,  Ängelholmsvägen 10, 254 42 Helsingborg Tel. 042-198498 Klas Turesson klas@fargotapethelsingborg.se

www.fargotapethelsingborg.se

———————————————————————————————————————————————————————–

Stoby Måleri AB

Peter Olsson

peter.olsson@stoby.se  070 992 8535

Okvägen 6

281 51  Hässleholm

www.stoby.se

———————————————————————————————————————————————————————–

Blekinge

BENGTS FÄRG Nordsjö Idé & Design

JÄRAVÄGEN 10, Karlskrona, Butikschef: Per Karlsson

Telefon

0455-30 80 20

info@tapetrullen.com

0455-30 80 20

info@tapetrullen.com

E-post: Bengtsfarg@gmail.com

———————————————————————————————————————————————————————–

Webbplats

Flügger färg

Färghandel i Karlskrona

Ligger i: Wachtmeister Galleria

Hantverkaregatan 10, 371 35 Karlskrona

Telefon0455-105 51

www.flugger.se

Tfn: 0455 10551

Samuel Ulvenhag 0455 10551

———————————————————————————————————————————————————————–

Göteborg

Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Göteborg

Lilla Marieholmsgatan 2
415 02 Göteborg
Telefon: 031-711 35 73

Butikschefer: Henrik Svensson
ljunga.henrik@telia.com
Martin Westerén 
ljunga.martin@telia.com

———————————————————————————————————————————————————————–

Sunchem  AB

Box 69

433 21 Partille

Leif Sandberg 070 8447302, l.s@sunco.se

Ulf Sande’n 070 8447332, u.s@sunco.se

tfn: 031-31447310

——————————————————————————————————Östergötland    
Bremers Färg Nordsjö Idé & Design Webbplats Färghandel i Mjölby Ryttarhagsleden 5, 595 34 Mjölby
Telefon0142-151 00         ———————————————————————————————————————————————————
Södermanland  
Holmgrens Färghus AB Webbplats
Färghandel i Nyköping Gumsbackevägen 6, 611 38 Nyköping
Telefon0155-20 26 50 0155-202650 info@holmgrens.nu  
VD: Johan Holmgren, VD, 0155202656 —————————————————————————————————————————————————–
Stockholm Södra  
AB Vårby Färghall, Vårby, Chris Gustafsson 0701092042 chris@varbyfarghall.se 08 7403920, butiken@varbyfarghall.se   www.varbyfarghall.se ———————————————————————————————————————————————————————–        
Södertälje Färghandel AB, Per Blomgren 070 9831550 , info@sodertaljefarghandel.se www.sodertaljefarghandel.se   ———————————————————————————————————————————————————————–                
Stockholm syd  
Sjöstadens Målericenter
Heliosgatan 1
120 30 Stockholm
Telefon butiken: 08-551 115 57
E-Post: 
butiken@ssmc.se Thomas Johansson, 070 9885647, butiken@ssmc.se ———————————————————————————————————————————————————————–        
Stockholm centralt
A B C Färgekonomi Aktiebolag Birger Jarlsgatan 65 113 56 Stockholm Tfn 08-6737075   Erik Mankowitz vg ring 070 8244117, erik@abcfargekonomo.se   ———————————————————————————————————————————————————————–        
Björklund & Wingqvist AB Kungsholmstorg 10 112 21  Stockholm 08-445 2240   Erik Mankowitz vg ring 070 8244117, erik@abcfargekonomo.se ———————————————————————————————————————————————————————–
Stockholm Väst     
Måleributiken i Alvik AB
Drottningholmsvägen 175 16753  Bromma Org.nr: 556328-1418 fredrik.andersson@maleributiken.se Fredrik Andersson, 0708-266822 ———————————————————————————————————————————————————————–
Stockholm Norr  
www.teknos.se Butiks adress: Veddestavägen 21 17562 Järfälla, Stockholm Kontakta gärna: ”Alex” Alexander Thur Butikschef
Teknos AB
Tel. 08- 12899100
Mobil. 070-2712322
alexander.thur@teknos.se 08-54901580
info@teknos.se  


Väsby Färghall AB, Upplands Väsby, John Nilsson, 08 59088090, info@vasbyfarghall.se,         www.vasbyfarghall.se Väsby Färghall AB, Calle Nilsson, 08 59088090, info@vasbyfarghall.se ———————————————————————————————————————————————————————–      
Blå Huset i Sollentuna AB, Sollentunavägen 80, Magnus Nilsson 0733-428200, magnus.nilsson@blahuset.se    www.blahuset.se      ———————————————————————————————————————————————————————–  
Stockholm Nordväst
Colorama/ Bålsta Färghandel AB Stockholmsvägen 85, 74633  Bålsta 0171-50033 070-2416248 Harry Lövstav  070-2416248    www.colorama.se      http://colorama.se     ———————————————————————————————————————————————————————–  
Värmland    
Colorama/ Färg Bad och Kakel AB
Säterivägen 22
653 41 Karlstad
054240770 karlstad@colorama.se patrik.karlstad@colorama.se thomas.karlstad@colorama.se    

Dalarna    
Lars Ericssons Måleri Ivarshyttevägen 14 776 33 Hedemora 0225-12542 info@ericssonsmaleri.se    www.ericssonsmaleri.se 0225-290860, 0225-12542 /3   ———————————————————————————————————————————————————————–    
Säters Färg Storgatan 9, 783 22  Säter 0225-12542  www.ericssonsmaleri.se
   
Norrbotten
LULEÅ – HAPPY HOMES LULEÅ, www.happyhomes.se   Happy Homes Luleå AB Spantgatan 16, 973 46  Luleå 0920-244150, info.lulea@happyhomes.se   ———————————————————————————————————————————————————————– Colorama Färghuset AB, Hellgrens Färghus, Luleå,  info@hellgrensfarghus.semats.lulea@colorama.se 070-6019498     www.colorama.se ———————————————————————————————————————————————————————–
Colorama Färg & Golvhuset i Boden AB, Roger Niemi, 070-6247699, roger.boden@colorama.se www.colorama.se
   

Vi erbjuder Dig förutsättningar för bättre ytskydd, och betydligt längre livstid på den befintliga ytan!  

Christer Grenbäck

+4670 7880320  info@takare.se, www.takcare.se

   15 minuter – 96 timmar, låt tiden göra jobbet med prestationsmedlet!