ES-metoden, REFERENSER, några kunder …

Takcare.se är stolta över att presentera några av våra referensobjekt och samarbetspartners via ES-metoden:


Österbybruks Herrgård, inne och ute, pågår med utbildning i ES-metoden via Svenska
Byggnadsvårdsföreningen.
Residenset, Kristianstad
Regeringsbyggnaderna, Statens fastighetsverk, ytor inne-och ute pågår sedan många år.
Skansen, olika fastigheter sedan flera år, i deras egen och andras regi.
Östermalmshallen Stockholm, hela inredningens träsnickerier.
Stockholms Slott, pågår inne sedan många år.
Sagerska Huset, Statsministerns bostad
Harpsund, Statsministerns rekreationsbostad
Utrikesdepartementet, bronsstatyer på taket.
Rosenbad, hörsalen
Kungliga Operan
KTH, Kungliga Tekniska Högskolan
Gustaf Vasa Kyrka
Trädgårdsvillan, Frescati Hage
Riddarholmskyrkan
Djurö Kyrka

Möja Kyrka
Harads Kyrka
Hedvig Eleonora Kyrka
Stora Finnstugan
Nobelhuset
Högskolan i Gävle
Stockholms Målerikonservering AB
Ersta Kyrka
Finska Kyrkan, Gamla Stan
Blockhusringen 20, Djurgården
Axel Oxenstiernas palats
Boneaus palats
Tyresö Slott
Sturehofs Slott, Norra Flygeln
Försvarets Materielverk, FMV
Östasiatiska Museet
Lilla Hasselbacken
Riksbyggen
Tumba Bruk
Drottningholms Slott
Bolinderska Palatset
Adelcrantzska palatset
Kammarrättens Hus
Valdemarsudde, flera år
Skandiateatern
Råneå kyrka
Sofia Kyrka, ett par år
Sundbybergs Kyrka
Skeppet( Hasse och Tage)
Psykologiska Institutionen
Stockholms Universitet
Uppsala Universitet
Herrängens Gård
Casinot, Sundsvall

Nyckelvikens Herrgård, Nacka
Norra Latin
Södra Latin
Nya Elementar
Kungsholmens gymnasium,
Aspuddens Skola
Västbergaskolan
Östra Real etc.
fönsterkarmar på skolor kontinuerligt, sommar som vinter.
Många bostadsrättsföreningar, privata villor, inne och ute, väggar
etc.
Samt ytterligare många K-märkta fastigheter, många plåttak och plåtfasader både
internationellt och här hemma från Korpilomboli till Falsterbo.
Ägare till kulturfastigheter och även hotellkedjor.

ES-metoden KAPSLAR IN på betong, gips, glas, trä, metall o puts

https://www.youtube.com/channel/UC962AXm_Mdz0gq_6BdgpsAA/videos

Engwall & Claesson AB, Björn Olsen 070-2159933, bjorn.olsen@eoc.se
http://www.eoc.se/

Wibo Färg AB, info@wibofarg.se, Aröds Industriväg 17-19, 422 43 Hisings Backa, www.wibofarg.se, Dan Hansen, 031-238260

Ottosson Färgmakeri AB, Lillegårdsvägen 14, 24770 Genarp, 040482574, www.ottossonfarg.com info@ottossonfarg.com, Gunnar Ottosson

Gysinge Centrum för Byggnadsvård AB, Anneli, tfn 0291-21100.www.gysinge.com

Selder & Company, Mikkel Selder 073 0700383, mikkel@selder.com

Roof and climbing support ROOFAC AB, info@roofac.se
Stefan Bäckström, 070 2606349 eller 054-524511

Stiftelsen Österbybruks Herrgård
0295-20072 Bengt Lindholm, verksamhetschef, 076 8020072,
bengt.lindholm@osterbybruksherrgard.se


Kjell Wiklund, fd chef på Beckers, Kjell Målerikonsult i Vejbystrand AB, 0704920321 kjell.wiklund17@gmail.com


Bengt Häger, f.d. Länsantikvarie Östergötland 072 3253839, hager.bengt@gmail.com, AB Bengt Hägers firma


Anders EK, Målarmästare och förgyllare, anders-ek@spray.se, anders-ek@punkt.se, Anders Ek 0706- 257978, 011 102702

lars.sandberg@larsson-ornmark.se, www.larsson-ornmark.se
Larsson & Örnmark Målerifirma AB, arbetschef/ledare Lars Sandberg, 070-
5282855

Dennis Pajala, 073 5741107, dennis@sporrongkonsult.se, Sporrongs Måleri & Snickeri Peter Linusson, 076-8186020, peter.linusson@byggrevision.nu,

Byggrevision i Stokholm AB, Norrtälje
a-c.konsult@comhem.se, A-C Konsult HB, Börje Larsson, fd delägare till Larsson & Örnmark Målerifirma AB 070-3280019,

Jonas Knutsson, Teknisk konsult, kalkbruk & Kalkfärg, jonas@nordic-thermosilit.se, 070-627 90 05 Tel: 0226 680 33 e-post: http://www.nordic-thermosilit.sewww.ecs-teknik.se,

ECS-Teknik AB, www.ecs-teknik.se
Knut Åkesson, knut@ecs-teknik.se, www.ecs-teknik.se, ECS-Teknik AB, www.ecs-teknik.se Tel: 0226 680 88, fax: 0226-680 90, e-post: ecs@ecs-teknik.se

Anders Isle´n 070 2078831, mpkandersislen@telia.comMellansvenska Plåtkonsult AB, 7356 Brösarp

Börje Larsson, 070-3280019 A-C Konsult, a-c.konsult@comhem.se
Börje Tjärnberg, Målerikonsult B Tjärnberg AB, 070 6676017, borjet@telia.com,

http://malerikonsulten.com/referenser.htmlClaes Gozzi Målerikonsult AB,
claes.gozzi@telia.com, 0703-268090

Jens Berkler, Berkler Konsult Måleri& Fönster, info@berklerkonsult.se
Christer Östlund, 073 2537722, Måleritjänster i Uppsala AB, maleritjanster@telia.com

Målerikonsult Eije Egarp, Tyskbagargatan 10, 11443 Stockholm , Tel: 0707-927502, eije.egarp@tele2.se

Nordkonsult.com, Per Nord 0761-442500, per@nordkonsult.com

Lars Wigren Målerikonsult, St Norregatan 14, 272 31 Simrishamn, 070
5405818,lars@wigrensmaleri.se

Målerikonsult Herbert Sandner, 070-7551390, Nätverket för Byggnadsvård i
Västmanland, info@byggnadsvardvastmanland.se, 0704-326786

Sten Jönsson, Wihlborg Byggledning AB, Ljungsätersvägen 51,236 41 Höllviken, 040-457822, 070 4912470, byggledning@telia.com

Per Andersson, Per Andersson Konsult & Måleri AB, perandersson.konsult@tele2.se 070-7502052

Björn Bidestedt, Plåtkonsult i Kungälv AB, bjorn.pikab@gmail.com, 0705-234700

Kjell Jacobson, Jacobson Consulting & Care AB, kjell@malerikonsult.se , 0705-745050, www.malerikonsult.se

Eric Nyholm, hebekonsulter@tele2.se, Hebekonsulter, 0705883734
Kalle Svenberg, 070-2481258 eller 076-8935762 K.Svenberg Bygg Golv Målerikonsult

Kjell Karlsson Entreprenader, karlssonentr@telia.com, 070 4163215.

Samt ägare till kulturfastigheter och även hotellkedjor,
samt ytterligare många K-märkta fastigheter, många plåttak och plåtfasader både internationellt tex. Österrike och här hemma från Korpilombilo till Falsterbo.

lars.sandberg@larsson-ornmark.se, www.larsson-ornmark.se
Larsson & Örnmark Målerifirma AB, arbetschef/ledare Lars Sandberg, 070-
5282855

Briljant Måleri i Sverige AB, Atlasgatan 13, 80286 Gävle
Fredrik Köie 070-6270086, info@briljant-maleri.se

Folkes Bygg & Byggnadsvård, Byggnadsvårdsbutik 08-16
Bössebacken Gubbalyckan 2187, 289 50 Hanaskog

Vd, David Carlsson 0769 49 00 33, www.folkesbygg.se
Stoby Måleri AB, Peter Olsson peter.olsson@stoby.se
070 992 8535, OKVÄGEN 6, 281 51 HÄSSLEHOLM

Baracus AB, Askersundsgatan 12
124 67 Bandhagen mobil nr Dariusz Jany, 0762 666 719 info@baracus.se

Åhmans Måleri AB, Industrigatan 9, 582 77 Linköping Hans Johansson 070-316 6986, 013-356591 , hans@ahmans.net tfn: 013-356590,
info@ahmans.net

Ny-byggarna i Färjestaden AB, Industrigatan 1,386 32 Färjestaden
0485-30575, bjorn@ny-byggarna.se mobil nr 070 9107233

Myskje Måleri AB Box 843820 26, Marmaverken Thomas Jansson 070 7547530

AB Carléns Måleri, Scheffersgatan 8,112 58 Stockholm
mattias@carlensmaleri.com, Mattias Genlott , 0708-430 200

Kallhälls Måleri AB596 93 Skänninge, Henrik Schuldt 0707512055,
henrik@kallhallsmaleri.se

B.R.A. Kulturmåleri, 891 50 Örnsköldsvik Björn Andersson
bjorn@kulturmaleri.se, bjorn.a3@gmail.com., 070 6925486

Smålands Måleri AB, Värnamo, Roger Ljungberg, roger@ljungmal.se
070 6985054

Nilssons Måleri, 070-5692828 Stefan Nilsson, www.nilssonsmaleri-maleri.se,
nilssonsmaleri@live.se Västerås

Håkansson, A. Måleri AB, 0709 546493,
Gränna streckpensel@telia.com

Henrikssons Måleri & Rostskydd i Kristianstad AB, Åhus, maleri@live.se
Magnus Henriksson 0705-536564

RC Måleri AB, Jörgen Cederwald, 0708-985 999
rc.maleri@telia.com, Emma Wihlborg, emma.wihlborg@rcmaleri.se Mobil: 0705-290610 Tel: 040-191577

Bekim Bujupi 0708462292, info@bygg-maleri.se, Kristianstad Bygg & Måleri AB. www.schoonsmaleri.se, Schööns Måleri AB, hakan@schoonsmaleri.se

Schööns Måleri AB Vxl: 040-180035


www.linoljemalarna.se, Linoljemålarna i Sigtuna AB


greger@hgruppen.se , Hagströms Gruppen, Greger Hagström, 070 7896675


NF Måleri AB, VD Urban Carlberg, urban.carlberg@nfmaleri.se , 072 7000944

Vega Måleri AB, 0706212154, Mikael Falstad, mikael.falstad@vegamaleri.se,